Nógrádsáp

A Cserhát és a Gödöllői dombság találkozásánál, Nógrád megye délnyugati szegletében, Pest megye határán elhelyezkedő község. Budapestről az 2/A autóút Rádi lehajtójától a Rád-Penc-Keszeg-Nézsa-Nógrádsáp útvonalon, kényelmes tempót választva egy óra elteltével érhető el a település. Váccal szinte óránkénti autóbuszjárat köti össze Nógrádsápot.

Nógrádsáp eredetileg két önálló település egyesítésével alakult ki. 1928-ban Alsó- és Felsősápot vonták össze Nógrádsáp néven. Az egyesítéshez elsősorban az vezetett, hogy erre az időre a két település teljes mértékben összeépült, lakói házassági kapcsolatok révén keveredtek, a 14. században épült késő gótikus templom is közös használatban volt. Alsósáp a váci püspökség ősi birtokai közé tartozott. 1460-ban már e püspökség birtokai között sorolták fel. Felsősáp csak az 1715 évi összeírásban szerepelt először, akkor csupán 5, az 1720 évi összeírásban pedig 4 tót háztartását vették fel. 1720-ban kuriális községként szerepel, de csak a földesura volt nemes. Az 1700-as években több birtokosa is volt. A határban emelkedik a Tatárhegy, mely a népvándorlás- vagy honfoglaláskorából való csonka kúp alakú magaslat, sáncokkal körülvéve. Lakói vendégszerető, szorgalmas, dolgos emberek. A turistaként érkezőknek a táj nyújtotta csodálatos panorámán kívül sok, szép látnivaló lelhető fel, amelyek egyaránt gyönyörködtetik a szemet és a lelket. Teljes a közmű ellátottság, kiemelkedően jó színvonalú az egészségügyi ellátás. Az óvodai és általános iskolai nevelésen kívül szakmunkásképzéssel és zeneoktatással is foglalkoznak. A sportot kedvelők számára is gazdag kínálattal rendelkeznek a tenisztől a lovaglásig sok minden fellelhető a településen. A szolgáltatások gazdag választékáról és jó színvonaláról a községben élő több mint 60 vállalkozó gondoskodik.

SAMSUNG DIGIMAX D530

 

 

 

 

 

 

 

Adatok:

Lakosság: 826 fő

Területe: 15 km²

Népsűrűség: 55,07 fő/km²

Látnivalók:

  • Nógrádsápi gótikus templom
  • Boldogságos Szűz mennybemenetele templom
  • Lourdesi barlang és Keresztút
  • Tatárka-hegy: földvármaradványok
  • Harangtornyok
  • Kisboldogasszony-plébániatemplom:
  • XIV. sz-i gótikus templom

A ma Nógrádsápon élő emberek legfontosabb célja az elmúlt évekre jellemző dinamikus fejlődés folytatása, a község gyarapítása, szépítése, a település kulturális életének bemutatása és sok más értékteremtő tevékenység.

Ez a weboldal cookie-kat használ. A weboldal használatával Ön beleegyezik a cookie-k használatába.